Search through more than a hundred articles on every aspect of User.com

Andrzej Bieda
Written by Andrzej Bieda

Single opt-in Double opt-in

Poznaj róznice pomiędzy Single and Double opt-in oraz dowiedz sie jak je stosować w User.com


Single opt-in

Co oznacza określenie Single opt-it?

Oznacza zapisanie się do listy subskrybentów lub podanie swojego adresu e-mail jednoczesnie wyrażając zgodę na jego użycie w celach marketingowych. Korzystając z single opt-in nie potwierdzamy wyrażonej zgody, a samo podanie adresu e-mail jest rozumiane jako jej wyrażenie.

Jak skorzystać z single opt-it w User.com?

Inaczej mówiąc, w jaki sposób użytkownik może zostawić swój e-mail do kontaktu.

  • Poprzez systemowy formularz pojawiający się w okienku chatu (automatycznie, każdemu użytkownikowi, który nie podał wcześniej swojego adresu e-mail).
  • Poprzez chatbot, podczas “rozmowy” bot może poprosić użytkownika o adres e-mail w celu kontaktu zwrotnego. Ze strony aplikacji należy przypisać odpowiedź do atrybutu e-mail.
  • Poprzez formularz (pop-up) wyświetlany na stronie internetowej. W formularzu możesz klienta poprosić o dowolne jego dane, a następnie przyporządkować je, jako atrybut tego użytkownika.

Double opt-in

Co oznacza określenie Double opt-it?

Oznacza sytuację, w której klient po zapisaniu się do newslettera, dostaje maila zwrotnego z prośbą o potwierdzenie zapisania się do listy subskrybentów i udostępnienia swojego adresu e-mail. Jest to o tyle bezpieczniejsze, że pozwala zweryfikować, który z klientów udostępnił swój właściwy adres e-mail. Weryfikuje to również jakość adresów emailowych w bazie danych tzn. czy adresy e-mail naprawdę istnieją, nie ma w nich literówek lub spacji. Wpływa to bardzo korzystnie na późniejszą otwieralność maili oraz nie zaśmieca nam bazy danych błędnymi emailami, co z kolei przelicza się na opłaty User.com.

Jak skorzystać z double opt-in w User.com?

Wszelkie scenariusze związane z zaplanowanym działaniem/zachowaniem użytkownika tworzymy przez automatyzacje.

  • Triggerem czy wyzwalaczem automatyzacji będzie podanie adresu e-mail przez użytkownika lub zmiana/aktualizacja adresu e-mail. Więcej informacji tutaj.
  • Na aktualny adres e-mail użytkownik otrzymuje wcześniej przygotowaną kampanię emailową, która zawiera link przekierowujący użytkownika do strony internetowej, na której znajduje się formularz. Założeniem wiadomości jest kliknięcie w link, dlatego ścieżka powinna wychodzić z “on click”. Więcej informacji tutaj.
  • Bardzo ważne jest ustawienie krótkiego opóźnienia, pozwala to na przekierowanie użytkownika i załadowanie się strony z formularzem.
  • Założeniem formularza jest potwierdzenie subskrypcji. Należy zacząć od utworzenia atrybutu użytkownika, którym będziemy oznaczać użytkowników, którzy powtórnie potwierdzili subskrypcje. Atrybut o typie wartości: boolean (prawda/fałsz, tak/nie) np. powtórna zgoda, najlepiej utworzyć przed utworzeniem automatyzacji. Najlepiej, dla ułatwienia ustawić w formularzu tylko jeden checkbox potwierdzający zgodę.
  • Po potwierdzeniu zgody dodajemy użytkownika do listy potwierdzonych subskrybentów.

Po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności możemy założyć, że tylko użytkownicy, znajdujący się na wyżej wymienionej liście są dla nas wartościowi.

Co z resztą użytkowników? Jak usunąć użytkowników, którzy nie należą do żadnej listy?

W sekcji Data - People z lewej strony wybierz filtr User list-is unknown. Po kliknięciu search zostaną tylko użytkownicy nieprzypisani do żadnej listy, Wybieramy manage > remove users.

W ten sposób czyścimy swoją bazę danych z użytkowników, którzy nie potwierdzili subskrypcji.

To tylko jedna z wielu zastosowań automatyzacji dostepnych w user.com. Więcej pomysłów mozesz znaleźć tutaj.

Powiązane artykuły:

Categories: